Logo BBP

Korzystna Uchwała Sądu Najwyższego!

16/05/2024 08:59

Dnia 25 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Cywilnej (III CZP 25/22) podjął uchwałę rozstrzygając istotne zagadnienia prawne dotyczące kredytów indeksowanych do waluty obcej lub w niej dominowanych, a potocznie nazywanych „frankowymi”. Konieczność powzięcia uchwały w powyższym zakresie, w ocenie Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, wynikała z ujawnionych rozbieżności w wykładni przepisów prawa w orzecznictwie Sądu Najwyższego i sądów powszechnych.


Analizując przedstawione przez Izbę Cywilną stanowisko należy uznać je za w pełni korzystane dla Kredytobiorców, albowiem już po raz kolejny potwierdzono, iż w razie uznania, że postanowienie umowy kredytu indeksowanego lub denominowanego odnoszące się do sposobu określania kursu waluty obcej stanowi niedozwolone postanowienie umowne i nie jest wiążące, w obowiązującym stanie prawnym nie można przyjąć, że miejsce tego postanowienia zajmuje inny sposób określenia kursu waluty obcej wynikający z przepisów prawa lub zwyczajów, a co za tym idzie, w razie niemożliwości ustalenia wiążącego strony kursu waluty obcej w umowie kredytu indeksowanego lub denominowanego umowa nie wiąże także w pozostałym zakresie.


Odpowiadając na kolejne pytanie prawne Sąd podkreślił, że jeżeli w wykonaniu umowy kredytu, która nie wiąże z powodu niedozwolonego charakteru jej postanowień, bank wypłacił kredytobiorcy całość lub część kwoty kredytu, a kredytobiorca dokonywał spłat kredytu, powstają samodzielne roszczenia o zwrot nienależnego świadczenia na rzecz każdej ze stron.


Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia terminu przedawnienia roszczeń Banku. I tak, jeżeli umowa kredytu nie wiąże z powodu niedozwolonego charakteru jej postanowień, bieg przedawnienia roszczenia banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu rozpoczyna się co do zasady od dnia następującego po dniu, w którym kredytobiorca zakwestionował względem banku związanie postanowieniami umowy.


W powyższym zakresie przedstawione przez Sąd Najwyższy stanowisko jest tożsame ze stanowiskiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jedynej rozbieżności należy jednak upatrywać w odpowiedzi na pytanie piąte, w którym rozstrzygnięto w zakresie świadczeń dodatkowych. Sąd Najwyższy uznał bowiem, iż jeżeli umowa kredytu nie wiąże z powodu niedozwolonego charakteru jej postanowień, nie ma podstawy prawnej do żądania przez którąkolwiek ze stron odsetek lub innego wynagrodzenia z tytułu korzystania z jej środków pieniężnych w okresie od spełnienia nienależnego świadczenia do chwili popadnięcia w opóźnienie co do zwrotu tego świadczenia.


Na podstawie art. 87 § 1 ustawy o Sądzie Najwyższym uchwała ma moc zasady prawnej.


Uchwała zapadła większością głosów. Zdania odrębne zgłosili sędziowie Sądu Najwyższego: Joanna Misztal-Konecka (pkt 2), Beata Janiszewska (pkt 2, 3), Marcin Krajewski (pkt 2), Dariusz Pawłyszcze (pkt 1-4), Krzysztof Wesołowski (pkt 2) i Kamil Zaradkiewicz (pkt 2).



Cofnij    Dalej

Kontakt

Siedziba:

ul. Mogilska 120 B lokal 6

31-445 KRAKÓW

Filia:

 ul. Żelazna 87/301 p. III,

00-879 WARSZAWA





694 803 502, 692 035 470, 692 032 386

Formularz kontaktowy



0%
Coś poszło nie tak. Spróbuj jeszcze raz.

bbroniewicz.pl - wszelkie prawa zastrzeżone ©