Czy leasingobiorca może kierować swoje roszczenia z tytułu wady przedmiotu leasingu bezpośrednio do sprzedającego?
13/02/2024 18:15
Odpowiedzialność na zasadach rękojmi.
Zgodnie z art. 7098 § 2 kodeksu cywilnego (dalej ,,k.c.’’) z chwilą zawarcia przez finansującego umowy ze zbywcą z mocy ustawy przechodzą na korzystającego uprawnienia z tytułu wad rzeczy przysługujące finansującemu względem zbywcy, z wyjątkiem uprawnienia odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą. Mając na uwadze powyższe korzystający, roszczenia z tytułu wady przedmiotu leasingu winien kierować bezpośrednio do zbywcy przedmiotu leasingu.
Odpowiedzialność na zasadach ogólnych.
W orzecznictwie pojawiały się wątpliwości, czy korzystającemu przysługują roszczenia odszkodowawcze opartego na zasadach ogólnych, jednak kwestię tą rozstrzygnął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia z dnia 6 października 2017 r. sygn.. V CSK 670/16, gdzie wskazał, że korzystający ma na podstawie art. 7098 § 2 k.c. uprawnienia do dochodzenia od zbywcy rzeczy, będącej przedmiotem leasingu wszelkich roszczeń z tytułu jej wad, których podstawę stanowią przepisy o rękojmi i gwarancji, z zastrzeżeniem art. 7098 § 2 in fine i § 4 k.c., oraz przepisy o odpowiedzialności kontraktowej i deliktowej, po spełnieniu przesłanek wymaganych przez te przepisy.
Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że leasingobiorcy (korzystającemu) przysługują względem podmiotu sprzedającego przedmiot leasingu roszczenia z tytułu wady tego przedmiotu, zarówno na zasadach rękojmi jak i na zasadach ogólnych.
R. pr. Wojciech Jagieła