Tarcza antykryzysowa, a umowy najmu lokali mieszkalnych. Lokatorzy pod specjalną ochroną.

21/04/20 18:33

      W dniu 31 marca 2020r. weszła w życie tzw. tarcza antykryzysowa. Uregulowania w niej zawarte wpływają na niemal wszystkie umowy najmu, których termin obowiązywania wkrótce miał ulec zakończeniu, bądź też które wynajmujący zamierzał wypowiedzieć. 

Umowy najmu lokali mieszkalnych i wysokość czynszu

      Do dnia 30 czerwca 2020 r. nie wypowiada się najemcy umowy najmu lub wysokości czynszu.  
To oznacza, że do tego dnia przedłużono umowy najmu zawarte przed wejściem w życie ustawy (tzw. tarczy antykryzysowej), których termin upływałby w okresie między 31 marca 2020r. a 30 czerwca 2020r. Umowa najmu ulega przedłużeniu do dnia 30 czerwca 2020r. na dotychczasowych warunkach, jeżeli najemca złoży wynajmującemu oświadczenie woli w tym zakresie, najpóźniej w dniu zakończenia umowy najmu. 

      Warto zaznaczyć, że najemca nie może skorzystać z ww. uprawnienia m.in. wtedy, jeśli
w ciągu 6 miesięcy przed dniem wejścia w życie ustawy (lub przez cały czas trwania umowy) był
w zwłoce z zapłatą należności za 1 okres rozliczeniowy, zaś kwota zaległości przekracza należność za 1 miesiąc, jak również wtedy, gdy nienależycie używał lokalu, podnajął go w sposób bezprawny bądź też posiada inny lokal zamienny, którego może używać.

Wypowiedzenie umów najmu lokali mieszkalnych  i wysokości czynszu, które nastąpiło przed 31 marca 2020r.

      W przypadku gdy wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego przez wynajmującego lub wypowiedzenie przez niego wysokości czynszu w takim lokalu nastąpiło przed dniem wejścia
w życie ustawy z dnia 31 marca 2020 r., a termin tego wypowiedzenia upływa po tym dniu, a przed dniem 30 czerwca 2020 r., termin wypowiedzenia ulega przedłużeniu do dnia 30 czerwca 2020 r. Przedłużenie terminu wypowiedzenia następuje na podstawie oświadczenia woli najemcy.

      Również od tego przepisu istnieją wyjątki - wypowiedzenie umowy najmu dokonane przed 31 marca 2020r. jest skuteczne i termin wypowiedzenia nie ulega przedłużeniu, jeżeli wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego nastąpiło na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego tj. pomimo pisemnego upomnienia, najemca nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali, lub jest w zwłoce z zapłatą czynszu, innych opłat za używanie lokalu lub opłat niezależnych od właściciela pobieranych przez właściciela, co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności, lub wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela, lub używa lokalu, który wymaga opróżnienia w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku.

      Warto zaznaczyć, że w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii z powodu COVID-19 nie wykonuje się tytułów wykonawczych nakazujących opróżnienie lokalu mieszkalnego.


                                                                                                                    adw. Michalina Adamczyk