Tarcza antykryzysowa a wspólnoty mieszkaniowe.

30/03/20 12:10

28 marca Sejm uchwalił projekt tzw. tarczy antykryzysowej, będącej pakietem zmian przepisów, mającym na celu zwalczanie negatywnych skutków gospodarczych związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2.

W zakresie funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych, projekt tarczy zakłada dwie następujące modyfikacje:

Pierwsza z nich, o której mowa art. 7 tarczy, umożliwia zbieranie głosów nad uchwałami zarządu przy wykorzystywaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Oznacza to, że głosowanie będzie mogło odbyć się również za pośrednictwem poczty email.

Druga, opisana w art. 90 tarczy, stanowi o przedłużeniu ustawowego terminu zwoływania zebrania właścicieli o 6 tygodni, licząc od dnia odwołania stanu epidemii albo stanu zagrożenia epidemicznego.

Poniżej znajdą Państwo treść proponowanych przez Sejm zmian, o których mowa powyżej oraz link do całej treści projektu.

Art. 7. 

W ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2019 r. poz. 737, 1309, 1469) w art. 21 dodaje się ust. 4 i 5 w brzmieniu:

 „4. Uchwała zarządu może być podjęta, jeżeli wszyscy członkowie zostali prawidłowo zawiadomieni o posiedzeniu albo głosowaniu na piśmie albo przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Uchwała może być również wynikiem głosów częściowo oddanych na posiedzeniu, częściowo na piśmie lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. 

5. Przy obliczaniu kworum uwzględnia się członków zarządu uczestniczących przez oddanie głosu na piśmie lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.”.

Art. 90

Jeżeli ustawowy termin zwołania walnego zgromadzenia spółdzielni albo zebrania właścicieli lokali przypada w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, trwającego w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy lub ogłoszonego bezpośrednio po okresie trwającym w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, ulega on przedłużeniu o 6 tygodni od dnia odwołania tego stanu.

USTAWA z dnia 28 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw

http://orka.sejm.gov.pl/opinie9.nsf/nazwa/299_u/$file/299_u.pdf

                                                                                                                                     Michał Babij